кракен зеркалокракен зеркало blacksprut blacksprut
Interpretacja dziedzictwa

Wesołe Spotkania z Tradycją – Dni Jakuba Wędrowycza

Stowarzyszenie Panorama Kultur organizowało Wesołe Spotkania z Tradycją – Dni Jakuba Wędrowycza w latach 2006–2008. Obecnie głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Miłośników Fantastyki Cytadela Syriusza. Panorama Kultur nie bierze udziału w pracach organizacyjnych, ale jesteśmy patronem medialnym i Dni Jakuba Wędrowycza gorąco popieramy.

W roku 2006 spróbowaliśmy ożywić pamięć o średniowiecznej historii Wojsławic i okolic – o tradycjach Grodów Czerwieńskich. Wspólnie z Bractwem Rycerskim Grodów Czerwieńskich oraz Drużyną Wojów Kniazia Włodzimierza Swiatosławicza – grupą młodych ludzi zajmujących się tzw. rekreacją historyczną, Stowarzyszenie Panorama Kultur zorganizowało warsztaty tradycyjnego budownictwa i ciesielstwa, w wyniku których na historycznym Wzgórzu Zamkowym w Wojsławicach postawiliśmy naturalnych rozmiarów drewnianą replikę wczesnośredniowiecznego obozu obronnego – nazwaną przez nas Gród Wojsławicki. Na jego terenie i w jego okolicach zorganizowaliśmy latem 2006 pierwsze „Wesołe Spotkania z Tradycją – Dni Jakuba Wędrowycza” – cykl pokazów obyczajów i walk wczesnośredniowiecznych, pokazów i warsztatów tradycyjnego rzemiosła oraz warsztaty tradycyjnych tańców i koncert.

Podczas „Wesołych Spotkań z Tradycją” odbywały się różnorodne wydarzenia, których wspólnym mianownikiem jest nawiązywanie do lokalnego dziedzictwa kulturowego. Oprócz pokazów obyczajów i walk wczesnośredniowiecznych, miały miejsce koncerty muzyki tradycyjnej, spektakle teatralne, warsztaty literackie i muzyczne, pokazy filmowe, wystawy fotografii, konkursy, gry i zabawy. Spotkania miały za zadanie w atrakcyjny sposób prezentować bogactwo dziedzictwa kulturowego Wojsławic, okolic i szerzej – wschodniej Polski.

Patronem cyklu był Jakub Wędrowycz, najsłynniejszy – choć fikcyjny – mieszkaniec Wojsławic, popularna postać literacka, domorosły filozof i egzorcysta-amator, który na kartach książek Andrzeja Pilipiuka walczy z siłami ciemności grasującymi na terenie gminy Wojsławice. Bardzo ważną częścią Dni Jakuba Wędrowycza był zlot miłośników twórczości Andrzeja Pilipiuka.

redaktor