Zanurz się w świat ekscytującej rozrywki z Automaty do gier na pieniądze. Odkryj najlepsze gry i poczuj dreszcz emocji z każdą wygraną! Кракен ссылка кракен ссылка Блэкспрут ссылка блэкспрут ссылка
dom szewca fawki Architektura drewniana

Dom Szewca Fawki

Oficjalna siedziba Stowarzyszenia Panorama Kultur mieści się w drewnianym domu podcieniowym przy rynku w Wojsławicach (woj. lubelskie). Do 1942 roku mieszkał w nim żydowski szewc nazywany przez sąsiadów Fawka. Obecnie dom stoi pusty. Po renowacji Domu chcemy uruchomić w nim Dom Spotkań Panoramy Kultur pełniący funkcję wiejskiego laboratorium pamięci i ośrodka turystyki kulturowej.

Jednym z głównych obszarów działalności Domu Spotkań Panoramy Kultur będzie promocja dziedzictwa sztetl i współpracy polsko-ukraińsko-żydowskiej oraz wspieranie rozwoju lokalnego w oparciu o kulturę tradycyjną i dziedzictwo kulturowe.

Dom Szewca Fawki

Ten charakterystyczny dla architektury regionu budynek powstał w latach 20. XX wieku i ma spore walory zabytkowe – został wybrany przez Muzeum Wsi Lubelskiej do projektu Miasteczko Prowincjonalne Europy Środkowej. Architektura drewniana miasteczek, zwłaszcza tzw. domy podcieniowe to jedno z najbardziej oryginalnych zjawisk w polskiej architekturze. Zabudowa podcieniowa i układ przestrzenny ukształtowany od średniowiecza istniał w co najmniej 32 dawnych miasteczkach Lubelszczyzny. Jednak architektura drewniana miasteczek zanika w zastraszającym tempie. Do dziś jedynie w Wojsławicach i Łęcznej przetrwały zespoły przyrynkowych domów z podcieniami. Mając na uwadze ten stan, chcemy wykorzystać już ostatni moment na ratowanie tego wspólnego dziedzictwa i doprowadzić do remontu siedziby Stowarzyszenia w taki sposób, aby jego realizacja była modelowym przykładem pracy z zabytkiem architektury drewnianej i dostosowania go do wymogów współczesności.

Wystawa >>

Fotorelacja z warsztatów >>

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

redaktor