-
Na początku był portal…
Wszystkie dotychczasowe działania Stowarzyszenia Panorama Kultur podejmowane na podstawie lokalnego dziedzictwa kulturowego były ważnymi doświadczeniami, które pozwoliły pogłębić refleksję o trudnych sprawach związanych z historią lokalną i regionalną. Liczne warsztaty stały się punktem wyjścia do inicjowania dalszych działań Stowarzyszenia, w szczególności dążenia do stworzenia w Domu Szewca Fawki wyjątkowego miejsca – Domu Spotkań Panoramy Kultur. Jesteśmy przekonani, że potrzebne jest miejsce, które będzie sprzyjać namysłowi nad wielokulturową przeszłością i nad tym, co z niej dla nas wynika na przyszłość.
Muzyka
Oprócz ogromnych walorów artystycznych i poznawczych, jakie niesie ze sobą muzyka tradycyjna, może ona stanowić dla społeczności lokalnych – jako własne dziedzictwo kulturowe – ważne odniesienie w procesie odbudowywania swej tożsamości, poczucia godności. Wraz z partnerami ukraińskimi i białoruskimi postawiliśmy sobie za cel, chronić ją przed całkowitym zapomnieniem oraz podnieść jej prestiż poprzez nobilitację jej wykonawców, zarówno na wsi jak i w szeroko rozumianym życiu kulturalnym.
Pamięć
Podejmujemy różnego rodzaju działania bazujące na lokalnym dziedzictwie kulturowym, często wielokulturowym. Zbieramy wspomnienia o dawnym życiu w zróżnicowanym kulturowo środowisku, korzystając z metody oral history. Kolekcjonujemy relacje historii mówionej, stare fotografie i dokumenty. Staramy się zachować pamięć.
- „Wielokulturowa Przeszłość Ziemi Wojsławickiej”
- „Praca z trudną pamięcią w społecznościach lokalnych. Polsko-ukraińska wymiana doświadczeń”
- „Pojednanie przez trudną pamięć. Wołyń 1943”
Internet
Stowarzyszenie Panorama Kultur powstało wokół portalu internetowego i wykorzystywanie nowoczesnych technologii komunikacyjnych do popularyzacji dziedzictwa kulturowego jest według nas naturalną i skuteczną metodą propagowania wiedzy, którą ciągle pozyskujemy.
Jednym z efektów tej pracy były warsztaty grafiki komputerowej dla młodzieży ze szkoły w Wojsławicach, podczas których powstały komputerowe modele zabytków.
Blog to baza wiadomości, artykułów i zdjęć przygotowywana przez członków i współpracowników Stowarzyszenia, która poprzez tematyczne zestawianie treści ukazuje zarówno akcenty wspólne dla narodów i społeczności, jak i różnorodność kultur i tradycji występujących w regionie. Zwracamy uwagę także na zjawiska w kulturze globalnej, które mają wpływ na „kształt, smak i zapach” życia w danym regionie.