Polecamy te strony
 
 
 

 
 Boże Narodzenie
Tradycje bożonarodzeniowe w Rumunii

Święta Bozego Narodzenia to dla wszystkich ludzi okres szczególny. Ten czas zmienia na lepsze nasz stosunek do życia, powoduje, że dostrzegamy dobro w innych ludziach i otwiera nasze serca na drugiego człowieka. Na całym świecie Boże Narodzenie stanowi połączenie pewnych uniwersalnych zwyczajów, takich jak przyozdabianie drzewka, z mniej znanymi zwyczajami lokalnymi.

Poświęcenie świni

Na kilka dni przed świętami odbywa się tzw. poświęcenie świni. Ten zwyczaj ma miejsce 20 grudnia w dzień św. Ignacego. Tradycja poświęcenia świni jest kultywowana zwłaszcza w regionach wiejskich, zgodnie ze ściśle ustalonym rytuałem. Początki tej tradycji sięgają niepamiętnych czasów. Została ona zaadoptowana i wchłonięta przez chrześcijaństwo jako naturalny element życia lokalnej społeczności. Chrześcijaństwo użyczyło także temu zwyczajowi znaczenia religijnego, albowiem zgodnie z tradycją nikt nie może skosztować pożywienia przygotowanego w tym dniu, dopóki nie zostanie ono pobłogosławione przez księdza.

Taniec Kozy

W dawnych czasach koza była uważana za zwierzę, które potrafi przepowiadać dobrą albo złą pogodę. Pierwotnie „taniec kozy” (zabicie, opłakiwanie, pogrzeb i wskrzeszenie) był raczej ponurą i poważną ceremonią. Z czasem jednak owa tradycja przekształciła się w rytuał, który ma przynosić pomyślność w nadchodzącym roku. Obecnie „taniec kozy” jest okazją do kultywowania tradycji z dawnych czasów oraz radosnego świętowania w tradycyjnych kolorowych kostiumach noszonych z tej okazji.

Śpiewanie kolęd

Śpiewy kolędników oznaczają zazwyczaj rozpoczęcie 12-dniowego okresu bożonarodzeniowego. We wsiach dzieci i młodzież chodzą od domu do domu, śpiewając kolędy. Takie kolędowanie odbywa się w grupach o jasno zdefiniowanej hierarchii, w których jest wyznaczona osoba kierująca i miejsce spotkania.

W przeszłości na kolędnicze wyprawy wybierali się chłopcy w wieku 18-20 lat. Odwiedzali gospodarzy w swojej wiosce i zawsze chodzili razem. Jeśli jeden z nich znalazłby się samemu na ulicach wioski, mógłby liczyć się z dośc nieprzyjemnymi konsekwencjami.

W tym czasie wszystko musi mieć swój wymiar świąteczny. Kolędy tworzą atmosferę pełną optymizmu, który skłania ludzi do składania sobie nazwajem życzeń i do rozbudzania utajonych marzeń.

Choinka

Zwyczaj ubierania choinki bożonarodzeniowej został zapożyczony z Europy Zachodniej. Przypuszcza się, że pochodzi on od pogańskich plemion germańskich,od których stopniowo został przejęty i przyswojony przez chrześcijaństwo. W Rumunii tradycja dekorowania drzewka lub zielonej gałęzi była związana bardziej ze tradycjami weselnymi (jodła weselna) a także z ceremonią pogrzebową młodych ludzi, którzy umarli bez ślubu. Jako tradycja bożonarodzeniowa, do końca XIX wieku choinka była spotykana jedynie w domach niemieckich osadników. Zwyczaj ten rozpowszechnił się w całym kraju dopiero po I wojnie światowej.

Ioana Demeni

Źródła:
www.desarbatori.ro/craciun/traditii
www.ajundecraciun.com/traditii-de-craciun/

Tekst ukazał się pierwotnie w blogu Lexiophiles.com w wersji rumuńskiej i angielskiej. Publikujemy go w Panoramie Kultur za wiedzą i zgodą właścicieli bloga.Poka ten tekst swoim znajomym na Facebooku

Po aktualne informacje o wydarzeniach kulturalnych zapraszamy do grupy [panoramakultur]

- - - - - -

     

© Stowarzyszenie Panorama Kultur 2003-2010
e-mail: biuro@pk.org.pl
powered by prot serwery

Poprawny CSS!